Forward on Monday were 7 Prime, 34 Breeding, 6 Store & 37 OTM Cattle. Prime Heifers topped at 404 p/kg for a Charolais scaling 630 kilos from T & S Bain, Arion, Stromness realising £2545 purchased by Williamsons. Prime Steers topped at 346 p/kg for a Stabiliser scaling 660 kilos from J & […]
Events
Calendar of Events
|
Monday
|
Tuesday
|
Wednesday
|
Thursday
|
Friday
|
Saturday
|
Sunday
|
|---|---|---|---|---|---|---|
|
0 events,
|
0 events,
|
0 events,
|
0 events,
|
0 events,
|
0 events,
|
|
2 events,Forward on Monday were 11 Prime, 1073 Store & 19 OTM Cattle. Prime Heifers topped at 414 p/kg for a Charolais scaling 630 kilos from W S Garson, Huan, Sandwick realising £2608 purchased by Donaldsons. Prime Steers topped at 404 p/kg for a Charolais scaling 615 kilos from W S Garson, Huan, Sandwick […] |
2 events,Forward on Monday were 334 Prime, 378 Store & 203 Cast Sheep. Prime Lambs averaged 278.1 p/kg SQQ Lambs averaged 279 p/kg Lambs per head averaged £130.11 39-45.5 kilos averaged 279 p/kg 45.5-52 kilos averaged 278.5 p/kg 52+ kilos averaged 270.6 p/kg Prime Lambs topped at 300 p/kg for a Texel scaling […] |
0 events,
|
0 events,
|
0 events,
|
0 events,
|
0 events,
|
2 events,Forward on Monday were 7 Prime, 1277 Store & 18 OTM Cattle. Prime Heifers topped at 370 p/kg for a Charolais scaling 655 kilos from D Taylor, Hall of Herston, South Ronaldsay realising £2423 purchased by Williamsons. Prime Steers topped at £2671 for an Aberdeen Angus scaling 740 kilos from B & M […] |
2 events,Forward on Tuesday were 371 Prime, 400 Store & 235 Cast Sheep. Prime Lambs averaged 292.2 p/kg SQQ Lambs averaged 294.5 p/kg Lambs per head averaged £137.40 39-45.5 kilos averaged 294.5 p/kg 45.5-52 kilos averaged 294.6 p/kg 52+ kilos averaged 273 p/kg Prime Lambs topped at 327.3 p/kg for 3 Charollais scaling […] |
0 events,
|
0 events,
|
0 events,
|
0 events,
|
0 events,
|
2 events,Forward on Monday were 4 Prime, 1280 Store & 35 OTM Cattle. Prime Cattle topped at 378 p/kg for an Aberdeen Angus Heifer scaling 570 kilos from I Donaldson, Redland, Stromness realising £2154 purchased by E Flett. Store Steers averaged 395.5 p/kg (+1.4p) AA Steers averaged 378.2 p/kg Store Steers topped at […] |
2 events,Forward on Monday were 315 Prime, 845 Store & 260 Cast Sheep. Prime Lambs averaged 287.8 p/kg SQQ Lambs averaged 287.8 p/kg Lambs per head averaged £131.14 39-45.5 kilos averaged 287.8 p/kg 45.5-52 kilos averaged 290.1 p/kg 52+ kilos averaged 259 p/kg Prime Lambs topped at 332.7 p/kg for a pair of […] |
0 events,
|
0 events,
|
0 events,
|
0 events,
|
0 events,
|
2 events,Forward on Monday were 5 Prime, 774 Store & 26 OTM Cattle. Prime Heifers topped at 390 p/kg for an Aberdeen Angus scaling 550 kilos from I Donaldson, Redland, Stromness realising £2164 purchased by Rendalls. Prime Steers topped at 376 p/kg for an Aberdeen Angus scaling 695 kilos from I Donaldson, Redland, Stromness […] |
1 event, |
0 events,
|
0 events,
|
0 events,
|
0 events,
|